223. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski zapraszają na miejskie uroczystości 223. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczną się na Placu Ratuszowym trzeciego maja w samo południe, a po części oficjalnej nastąpi przemarsz uczestników, gości, pocztów sztandarowych i orkiestry dętej ulicami Marii Konopnickiej, 1 Maja pod kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie pod pomnikiem „Wolność i Niepodległość” odbędzie się ceremonia składania wieńców i kwiatów. Po krótkiej uroczystości, o godz. 13.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona zostanie Msza Św. w intencji Ojczyzny. 

Ustawa Rządowa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej, znana dziś jako  Konstytucja 3 Maja uchwalona została 3 maja 1791 roku. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych ustawą zasadniczą. 

Serdecznie zapraszamy do jak najliczniejszego uczestniczenia w tych wyjątkowych obchodach. Naszym wspólnym obowiązkiem jest podtrzymywanie tożsamości narodowej, tradycyjnych wartości, dbanie o polski patriotyzm, o suwerenne i niepodległe Państwo. Doceńmy jak wielką rolę odegrała uchwalona ponad dwieście lat temu Ustawa.

 

Ramowy program uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja:

12.00 – rozpoczęcie oficjalnych uroczystości na Placu Ratuszowym

    • podniesienie na maszt flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz odegranie hymnu państwowego
    • wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Jeleniej Góry

12.30 – przemarsz uczestników uroczystości, pocztów sztandarowych, orkiestry dętej na plac przed kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego

12.40 – ceremonia składania wieńców i kwiatów pod pomnikiem „Wolność i Niepodległość”

13.00 – Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego

 

Kalendarz FB