Euroregionalne Igrzyska Dzieci i Młodzieży - Jelenia Góra 2014

W dniach od 1 do 3 maja 2014 r.  w Jeleniej Górze odbyły się Euroregionalne Igrzyska Dzieci i Młodzieży - Jelenia Góra 2014. Projekt ten był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu NYSA. Tegoroczne Igrzyska były już dwudziestą edycją rozgrywek pomiędzy miastami partnerskimi, a w imprezie wzięły udział dzieci z Jeleniej Góry oraz zaprzyjaźnionego Jablonca po czeskiej stronie granicy.

Uczestnicy rywalizowali w czterech dyscyplinach: lekkiej atletyce, siatkówce, piłce nożnej i pływaniu. Nowością było to, iż nie rywalizowały ze sobą drużyny z poszczególnych miast, jak to miało miejsce w latach poprzednich, lecz zespoły mieszane. Każdy zespół czy też sztafeta składała się zarówno z Polaków jak i Czechów.

W pierwszym dniu Igrzysk tj. 1 maja 2014 r., młodzi sportowcy wraz z opiekunami wzięli udział w uroczystym odsłonięciu pomnika „Porwanie Europy”. Drugiego maja do południa uczestnicy rywalizowali w przewidzianych programem dyscyplinach sportu. Jelenią Górę w piłce nożnej reprezentowali chłopcy z Karkonoskiego Klubu Sportowego (KKS) oraz dziewczęta z Klubu Piłki Ręcznej (KPR). Reprezentację w pływaniu wystawił klub Just Swim; drużyny piłki siatkowej wystawiła Szkoła Podstawowa nr 11, natomiast  przedstawiciele Szkoły nr 3 i nr 5 walczyli w dyscyplinach lekkoatletycznych. Mimo dokuczliwego chłodu i mżawki, uczestnikom nie zabrakło zaangażowania, ambicji i hartu ducha.

Po obiedzie na sportowców czekała „Gra miejska”, która polegała na wykazaniu się dobrą orientacją w terenie, poszukiwaniu wskazówek, rozwiązywaniu zadań, przemieszczaniu się z punktu do punktu oraz zbieraniu liter, tworzących na końcu hasło „Jelenia Góra”. Zabawa przyniosła wiele radości i była długo komentowana i omawiana przez młodych uczestników gry.

Trzeci i zarazem ostatni dzień przyniósł wiele atrakcji. Wszystkie dzieci wraz z opiekunami korzystały z wypoczynkowego klimatu w Termach Cieplickich, ścigały się gokartami oraz próbowały swoich sił w Avatararenie. O godzinie 1700 w sali Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbyło się podsumowanie rozgrywek miast partnerskich oraz wręczenie nagród i wyróżnień. Z tej okazji sportowcy wraz z opiekunami wysłuchali koncertu inspirowanego historią Karkonoszy, po którym nastąpiła najważniejsza dla nich część Igrzysk. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone medalami, a drużyny pięknymi pucharami.

Nagrodzono także uczestników konkursu literackiego, który został ogłoszony przed Igrzyskami. Uczestnicy mieli za zadanie napisać esej na temat: „Dlaczego sport i przyjaźń są w życiu ważne”. Wybrano także hasło, które promowało Igrzyska – „Nieważne czy zwyciężymy. Ważne, że dobrze się bawimy”.

Zwycięzcy konkursu na esej (4 równorzędne nagrody):

- Nikola Tabor – Gimnazjum nr 4

- Monika Piotrowska – Gimnazjum nr 4

- Michelle Sakowicz – Zespół Szkół Społecznych

- Dagmara Chlebosz – Gimnazjum nr 1

Zwyciężczyni konkursu na hasło:

- Agata Skowrońska – Gimnazjum nr 4