KAWKA - likwidacja lokalnego źródła ciepła opalanego paliwem stałym

ARTYKUŁ ARCHIWALNY - ZAPRASZAMY NA AKTUALNĄ STRONĘ PROGRAMU KAWKA 2016

Miasto Jelenia Góra prosi wszystkich zainteresowanych chcących ograniczyć niską emisję zmieniając system ogrzewania do złożenia deklaracji dotyczącej wyrażenia chęci likwidacji lokalnego źródła ciepła opalanego paliwem stałym.

Głównym celem programu jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie pyłów PM10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenu zagrażających zdrowiu i życiu ludzi w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń i dla których opracowane zostały programy ochrony powietrza, poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

REGULAMIN KAWKA

Regulaminu udzielania dotacji celowej ze środków budżetu miasta Jelenia Góra na zadanie służące ograniczeniu niskiej emisji polegające na zmianie systemu ogrzewania w ramach programu „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł.
Część I Program Pilotażowy KAWKA”

panel informacyjny:

Deklarację należy złożyć  w Urzędzie Miasta Jelenia Góra:

• ul. Sudecka 29 – Informacja;
  • ul. Sudecka 29 - Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pokój 53;
  • ul. Ptasia 6a - Centrum Obsługi Klienta – parter;
  • Plac Ratuszowy 58 – Kancelaria Ogólna pokój 14;

lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miasta Jelenia Góra ul. Sudecka 29, 58-500 Jelenia Góra.

Możliwość pobrania wzoru deklaracji w Urzędzie Miasta Jelenia Góra Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ul. Sudecka 29, pokój nr 53 ( II piętro nad kasą).

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłosił I nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu  priorytetowego  „KAWKA - Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”.

Do przedsięwzięć mających na celu ograniczanie niskiej emisji związane z podnoszeniem efektywności energetycznej oraz wykorzystaniem układów wysokosprawnej kogeneracji i odnawialnych źródeł energii, w szczególności należeć będzie: likwidacja lokalnych źródeł ciepła tj.: indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych, kotłowni zasilających kilka budynków oraz kotłowni osiedlowych i podłączenie obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej lub ich zastąpienie przez źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła spełniające wymagania emisyjne określone przez właściwy organ.

W przypadku likwidacji palenisk indywidualnych zakres przedsięwzięcia może m.in. obejmować wykonanie wewnętrznej instalacji c.o. i c.w.u. lub instalacji gazowej.

Miasto Jelenia Góra w ramach ogłoszonego I naboru złożyło wniosek pn.: „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej na terenie miasta Jelenia Góra – etap I”, którego efektem będzie:

• Likwidacja 95 palenisk indywidualnych opalanych paliwem stałym.
  • Wykonanie wewnętrznej instalacji grzewczej c.o. i c.w.u.
  • Rozbudowa sieci ciepłowniczej o łącznej mocy przyłączeniowej 1,38 MW w celu podłączenia istniejących 48 budynków (ogrzewanych ze źródeł lokalnych przy wykorzystywaniu paliwa stałego) do centralnego źródła ciepła wraz z podłączeniem budynków do sieci miejskiej, w tym również wykonanie termomodernizacji 41 budynków wielorodzinnych zgodnie z zakresem wynikającym z audytów energetycznych.
  • Przeprowadzenie kampanii edukacyjnej pokazującej korzyści zdrowotne i społeczne
    z eliminacji niskiej emisji, oraz informujące o horyzoncie czasowym wprowadzenia ograniczeń stosowania paliw stałych lub innych działań systemowych gwarantujących utrzymanie poziomu stężeń zanieczyszczeń po wykonaniu działań naprawczych. Zasięg kampanii obejmie całe miasto.
  • Utworzenie baz danych pozwalających na inwentaryzację źródeł emisji na terenie Miasta Jelenia Góra.

W kolejnym tj. II naborze, który ma być ogłoszony na początku 2014 r. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Miasto Jelenia Góra złoży drugi wniosek, w którym uwzględnione zostaną wstępne deklaracje złożone w Urzędzie Miasta Jelenia Góra.