Spacer na Weekend 20-21 czerwca Pałace wokół Jeleniej Góry

 

Jelenia Góra, Centrum – ul. Nowowiejska – Pałac Paulinum – Gospodarstwo Ekologiczne "Kozia Łąka"– Pałac Łomnica

Trasa ok 9km, Czas ok 3h

Trasa zarówno na rower jak i spacer. Ze względu na liczne drogi leśne i polne, trasa nie jest odpowiednia dla rodzin z wózkami i osób niepełnosprawnych (można dojechać własnym środkiem komunikacji do obiektów).

Z centrum Miasta Jelenia Góra idziemy ulicą Nowowiejską do Pałacu Paulinum lub dojeżdżamy autobusem MZK na przystanek przy hotelu Mercure przy ul. Sudeckiej. Stąd dochodzimy ok 900 km do Pałacu Paulinum.

Pałac Paulinum zlokalizowany jest przy ul. Nowowiejskiej (w pobliżu drogi do Karpacza) na szczycie Wzgórza Zamkowego. Pierwsze wzmianki o dobrach paulińskich pochodzą z 1655 roku i są związane z przybyciem jezuitów do Jeleniej Góry. Dzięki nim szybko utrwaliła się nowa nazwa folwarku Paulinenhof. W połowie XIX wieku folwark i otaczające je ziemie kupił znany jeleniogórski fabrykant Richard von Kramst. Na jego zamówienie jeleniogórski ogrodnik Siebenhaar założył okazały park w stylu angielskim, a w roku 1873 zbudowano willę w stylu pałacowo-dworskim. Kolejny właściciel, Oskar Caro zlecił przebudowę i modernizację pałacu znanemu wrocławskiemu architektowi Karlowi Grosserowi (projektantowi m.in. hotelu Monopol we Wrocławiu). W roku 1933 odebrano spadkobiercom Oskara Caro pałac i utworzono w nim ośrodek szkoleniowy NSDAP (Niemiecki Front Pracy). Wkrótce po wojnie ulokowano tu wielką składnicę muzealną Polskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki. Były to zarówno dzieła zrabowane z polskich muzeów w czasie wojny, jak i również dzieła niemieckie, ewakuowane na Śląsk w czasie działań wojennych. Opis losów wielu dzieł sztuki znajdziemy w książce „Lista Grundmanna”. Na Dolnym Śląsku odnaleziono m.in. obrazy Matejki, Canaletta, Cranacha, zbiory z Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, oraz wielu prywatnych kolekcji. Niektóre z odzyskanych dzieł sztuki, zanim przekazano do muzeów w całej Polsce znajdowało się w salach Paulinum. W budynku działał również dom wypoczynkowy Związku Historyków Sztuki i Kultury, dyrektorem pałacu i składnicy dzieł sztuki została Barbara Tyszkiewicz, mama znanej aktorki Beaty Tyszkiewicz. W 1952 r. obiekt przejęło wojsko i utworzono w nim kasyno oficerskie. Rezydencję otacza duży park. Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem jest składająca się z dwóch pomieszczeń sala Gdańska, której wyposażenie stanowią meble z przełomu XIX i XX w. Sklepienie części okrągłej dekorują złote mozaiki z ornamentami bizantyjskimi. Sala Szmaragdowa to dzisiejsza restauracja, do której obsługa pałacu serdecznie zaprasza na posiłki i desery. Obecnie w pałacu mieści się hotel, jednak pomieszczenia na parterze udostępnianie są dla zwiedzających.

Z Pałacu Paulinum przechodzimy w stronę Alei Solidarności, później przechodzimy na drugą stronę ulicy (przez drogę 367), a następnie ok. 200 m wzdłuż zabudowań zrujnowanych koszar i wchodzimy na ścieżkę w stronę Łomnicy.

Idąc drogą początkowo z płyt betonowych potem szutrową dochodzimy do gospodarstwa Kozia Łąka, produkującego słynne Sery Łomnickie. “Kozia Łąka” to certyfikowane gospodarstwo ekologiczne. Produkty powstają tu w 100% zgodnie z naturą. Nie stosuje się żadnych nawozów sztucznych ani pestycydów. Hodowla kóz to obecnie stado liczące ponad 100 sztuk. To właśnie z ich mleka produkuje się wyjątkowe sery.

Za gospodarstwem skręcamy w lewo. Po prawej stronie, w pewnym oddaleniu od drogi mijamy mutony, skałki wysokości kilku metrów, których charakterystyczny podłużny kształt powstał w procesie mechanicznego niszczenia skały przez lodowiec. Po ok. 1 godzinie od wyjścia z Paulinum dochodzimy do mostu na Łomnicy.

Łomnica jest jedną z najdzikszych i najniebezpieczniejszych górskich rzek Karkonoszy o długości 20 km. W górnym odcinku średni spadek wód wynosi 72 promile, w dolnym odcinku jest on siedmiokrotnie mniejszy. Już w średniowieczu jej koryto i dolinę przemierzali Walończycy w poszukiwaniu złota i kamieni szlachetnych. Jest ona bardzo kapryśna i zdradliwa. Podczas powodzi w 1897 zniszczyła wiele domów, dróg i gospodarstw rolnych, a nawet linię kolejową. W ramach wielkiego programu przeciwpowodziowego w latach 1910-1915 koryto rzeki uregulowano i obudowano na wielu odcinkach.

Pałac Łomnica obecnie hotel, restauracja, folwark i muzeum. Pałac został wybudowany ok. 1720r. na fundamentach starszego zamku. W 1738 r. majątek zakupił jeden z najbogatszych jeleniogórskich kupców lnu Christian Menzel. Menzel posiadał kontakty handlowe w całej Europie, dzięki handlowi rodzina żyje na bardzo wysokim poziomie, jednak by zakupić dobra rycerskie musi otrzymać specjalne pozwolenie cesarza. Do Łomnicy Menzel przenosi produkcję lnu, powstaje tu manufaktura uszlachetniania lnu, spichlerz, nowe zabudowania gospodarcze. Christian Menzel wspiera także budowę Kościoła Łaski w Jeleniej Górze. W 1835 r. dobra łomnickie przechodzą w ręce rodziny von Kuester i pozostają jej własnością do 1945r. Po wojnie w Pałacu mieściła się szkoła, a po 1977 r. uległ powolnemu zniszczeniu. Obecnie majątek należy do potomków dawnych właścicieli rodziny von Kuester.

W głównym budynku - Dużym Pałacu mieści się obecnie muzeum, w którym można zwiedzić wystawę „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”. Poszczególne pomieszczenia wyposażone są w meble z epoki, wystawę wzbogacają filmy prezentujące życie właścicieli pałacu, ich dzieci i służby. W Łomnicy działają dwie restauracje: w klasycystycznym Małym Pałacu oraz druga w budynku Stara Stajnia. Na folwarku działa też Lniany Dom Towarowy, Piekarnia oraz Sklep Folwarczny z produktami lokalnymi oraz pamiątkami i literaturą z regionu.

Przepływająca za pałacem rzeka Bóbr oddziela dobra łomnickie od Pałacu Wojanów.

Z Łomnicy lub Wojanowa możemy wrócić autobusem MZK linia nr 3 i 11.

 

Mapka Spaceru:

https://mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&x=15.7850207&y=50.8927689&z=1...

Galeria: 

 

Kalendarz FB