- Aktualności
- Jelenia Góra
- Dane statystyczne
- Strategie, programy, plany
- Symbole Miasta
- Władze Miasta
- Rada Miejska
- Patronaty Prezydenta Miasta
- Rada Dzielnicy Uzdrowiskowej Cieplice
- Transport i Zarządzanie Ruchem
- Rewitalizacja Jeleniej Góry
- Urząd Miasta
- Urzędy i instytucje
- Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu
- Zielona Jelenia Góra
- Uczelnie
- Współpraca
- Partnerzy Miasta
- Strefy Wi Fi / Hot Spot
- Strefa Płatnego Parkowania
- Komunikacja
- Patronaty Prezydenta
- Cyberbezpieczeństwo
- Dla Mieszkańca
- Petycje
- Interpelacje
- Umów sprawę w Wydziale Komunikacji
- Rozwój Lokalny
- Zajęcia sportowe i kulturalne dla dzieci i młodzieży
- Komunikaty o jakości powietrza
- Spotkaj się z Prezydentem Miasta
- Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
- Nabór kandydatów na Ławników
- Prawo
- Informacje Samorządowe
- Centrum Obsługi Klienta
- Jeleniogórski Budżet Obywatelski
- Staże i praktyki
- Terminarz Udzielania Ślubów USC
- Biuro Rzeczy Znalezionych
- Rekrutacja do szkół i przedszkoli
- Ochrona Środowiska - Informacje
- Odpady
- Karta Polaka
- Jeleniogórska Karta Dużej Rodziny
- Ogólnopolska Karta Seniora
- Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny
- Miejski Rzecznik Konsumentów
- Rachunki bankowe
- Zarządzanie Kryzysowe
- Sprawy Społeczne Zdrowie NGO
- Projekty
- Kontakt
- e-urząd
38. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW ULICZNYCH
Od 13.8.2021 | 20:00 do 15.8.2021 | 22:00
Miejsce:
Organizatorzy:
Kategoria:
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze zaprasza już po raz trzydziesty ósmy na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, który odbędzie się w naszym mieście w dniach 13 – 15 sierpnia 2021 r. To jedyna tak wielka impreza organizowana w sezonie letnim, dla miasta, regionu, tysięcy turystów przebywających w Karkonoszach.
Jak zawsze jeleniogórzanie i ci, którzy na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych specjalnie – z kraju i zagranicy – przyjadą będą mieli w czym wybierać.
Będziemy gościć Teatry z Włoch, Niemiec, Ukrainy, Belgii oraz Polski.
Zaprezentujemy szerokie spektrum zjawisk sztuki ulicy - akrobacje na wysokości, machiny, żonglerka, klaunada, szczudła…
Przedstawienia dzienne i nocne. Dla rodzin, dzieci i dorosłych.
13 SIERPNIA 2021
godz. 20:00 –UROCZYSTE OTWARCIE 38. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW ULICZNYCH
godz. 20:15 – MARGHERITA MISCHITELLI – Włochy – „AMORE PONNY”
Podróż odkrywania kobiecości między baśniowymi sugestiami a groteskowymi implikacjami. Spektakl opowiadany przez ekscentrycznego i naiwnego bohatera, który wprowadzi Cię w nieuchwytny świat pożądania złożony z niestabilnych równowag i gadających mini kucyków.
godz. 21:00 – KIJOWSKI TEATR ULICZNY HIGHLIGHTS I LWOWSKI TEATR VUALA – Ukraina – „PRZYSTANEK KLAUNADA”
Spektakl plenerowy pt. „Przystanek Klaunada" przygotowany został w ramach polsko – ukraińskiego projektu kulturalnego, w którym obok aktorów Kijowskiego Teatru Highlights występują artyści cyrkowego Teatru Vuala. Inspiracją do powstania spektaklu była wola ukazania wzajemnej relacji teatru i cyrku. Przedstawienie sięga do praźródeł klaunady, mającej swój początek w starożytnym Egipcie w V wieku p.n.e. Zawiera elementy nowego cyrku posługującego się tańcem , muzyką, pantomimą a nawet sportem. W pełnym magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz tańców na szczudłach artyści opowiadają historię Arlekina wędrującego w poszukiwaniu wymarzonej ukochanej. Komediowe sceny pozwalające na dobrą zabawę i interakcję z publicznością dopełniają widowiskowy charakter przedstawienia.
14 SIERPNIA 2021
godz. 17:00 – ATELIERCUNCHEON RESEARCHTHEATR – Włochy – „KRYSOLOV” Theatrical performance for actors, musicians and wooden coils
Spektakl dla aktora, muzyka i drewnianych bębnów.....inspirowany jest opowieściami Pied Piper, zgodnie z adaptacją słynnej rosyjskiej poetki Mariny Cwietajewej, która swoim własnym językiem zdołała na nowo podkreślić ważne idee zawarte w tej legendarnej opowieści, do dziś uważanej za odrobinę rzeczywistości i trochę bajki. Użyte w spektaklu maski i muzyka na żywo sprawiają, że show jest odpowiednie dla wszystkich odbiorców i potrafi zadziwić rytmem oraz siłą wyrazu.
godz. 18:15 –TEATR CZERWONA WALIZKA – Polska „PRZEKŁADANIEC”
Premierowy spektakl w wykonaniu klauna Rufi Rafiego i Teofila z Katowic. Spotkanie dwóch jegomości, którzy dla jeleniogórskiej publiczności upichcą fantazyjny „przekładaniec”.
Przełożone zostaną różnorodne gatunki muzyczne z cyrkowymi wygibasami, świeży powiew z Katowic z zapachem czerwonej starej walizki, szczere emocje z sentymentalną melodią, powaga sytuacji z nutą improwizacji, dobrze znane sztuczki Rufiego z tymi, które dopiero zobaczyły światło dzienne. Warstwa po warstwie Rufi z Teofilem odkrywać będą swoje szaleństwo.
Z ułożenia tych wszystkich warstw powstanie smaczne spotkanie „człowieka z człowiekiem”, gdzie znajdzie się czas na wzruszenie, zachwyt i szczery uśmiech. Spektakl dla dużych i małych.
godz. 19:30 –BRIGATA TOTEM– Włochy–"HOBO” the Playful Ramingo
„HOBO” to hołd dla ulicy, piękna zmiany i irracjonalności.
Prosty moment prawdziwego życia, w którym myśl człowieka spotyka się z instynktem jego psa. HOBO zaprasza publiczność do swojego niezwykłego świata, aby niosła ryzyko związane z niebezpieczną codziennością i była podekscytowana niebezpieczeństwem, którego zwykle doświadcza się tylko w najbardziej ekscytujących snach. HOBO to oszałamiające, poetyckie i akrobatyczne doświadczenie przeplatane komiczną improwizacją, która wywołuje u każdego uśmiech.
godz. 20:15 – ANTAGON THEATER AKTION – Niemcy – „KLIMA X”
Zespół Antagon stworzył produkcję Klima X, która poszerza ideę teatru w przestrzeni publicznej - chodzi o relację między naturą a człowiekiem, o upadki i ponowne wstawanie oraz wspólną walkę o lepszy świat. Odnosi się do klimatu jako zjawiska naturalnego, ale także do obecnego klimatu społecznego, charakteryzującego się rozproszonymi i konkretnymi zagrożeniami oraz poszukiwaniem wsparcia i pozytywności.
W wyniku ograniczeń spowodowanych pandemią wzrosła świadomość znaczenia naszego lokalnego środowiska. Grupa teatralna stara się rozszerzyć tę świadomość na kontekst społeczeństwa jako całości.
godz. 21:15 –TEATRO DUE MONDI– Włochy ”THE NINE COMMANDMENTS”
Diabelski spektakl o bożym pieniądzu.
Diabły, w ziemskich szatach biznesmenów i bogatych kupców, w „okrutnej” komedii przedstawiają sceny, które następują po sobie. Poprzez dzikie tańce, dzikie hulanki i nikczemne manewry, diabły… zabawiają się, przedstawiając ludziom ich grzechy. Wydaje się, że pogański Bóg bawi się, przypominając nam, że nieprzyzwoitość wojny, wulgarność komunikacji, fałsz polityki, brak pamięci i sprawiedliwości są owocem jego niestrudzonej obecności.
15 SIERPNIA 2021
godz. 16:45 –FUNDACJA WSPIERANIA KULTURY RUCHU OCELOT – Polska – „TARZAN”
Akrobatyczny spektakl familijny.
Rodzinna wyprawa do świata dżungli. Niezwykła opowieść o miłości, odpowiedzialności i szacunku do natury. Tarzan i Jane zabiorą nas w zaskakującą podróż do beztroskiej krainy małp. Spektakl jest gwarancją dobrej zabawy i spotkania z akrobatyką na najwyższym poziomie.
godz. 18:00 – TEATR DZIECI MIŁOŚĆ - Polska - "KLAUDEK I KLAUDYNKA"
"Klaudek i Klaudynka' to interaktywny spektakl, w którym dwie postaci - Klaudek i Klaudynka rywalizują między sobą o uwagę i sympatię dzieci prześcigając się w najbardziej szalonych
i zaskakujących dyscyplinach , oraz animacjach z publicznością. Biorą udział w turnieju prowadzonym przez konferansjera i jurora w jednej osobie. w rezultacie Klaudek i Klaudynka zakochują się w sobie i rywalizacja przemienia się w świetna wspólna zabawę, w której wszyscy WYGRYWAJĄ. Podczas wydarzenia nie tylko bohaterzy są kreatorami scenicznej rzeczywistości, ale także dzieci i rodzice mogą wykazać się pomysłami i odwagą
w wymyślaniu spontanicznych zabaw. Schematyczna konkurencja podczas TURNIEJU przekształca się w surrealną, wspólną zabawę, w której nie ma przegranych czy gorszych
w pomysłach.
godz. 19:00 – TEATR MIGRO – Polska – „DROM – ścieżkami Romów”
Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma… czy wiecie kim są, skąd pochodzą, jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś i jak żyją teraz?
DROM jest poetycko-filozoficzną opowieścią o wędrówce i historii Romów – grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza aż po energetyczne rytmy flamenco.
godz. 20:00 – BUBBLE STREET CIRKUS –Włochy -“BUBBLE STREET CIRKUS” With and By: Juriy Longhi
Zrodzony ze specjalizacji w żonglerce i równowadze, silnej pasji do występów ulicznych i nieustannych eksperymentów z publicznością, „Bubble Street Cirkus” to pełne energii show, w którym miesza się świeżość i żywiołowość spontaniczności wraz z pewnością i mistrzostwem płynącym z wieloletniego doświadczenia.
Gra empatycznego współudziału z publicznością i poszukiwanie wirtuozerii w technikach cyrkowych to główne składniki błyskotliwego i dynamicznego widowiska, które jest w stanie zaangażować, zadziwić i rozbawić każdą publiczność.
godz. 21:00 – INTERDYSCYPLINARNA GRUPA TEATRALNA ASOCJACJA 2006 – Polska – „RABIN MAHARAL I GOLEM – CZYLI PRAWDA I ŚMIERĆ” Parking przy ul. Sudeckiej (za hotelem „Mercure”
Przedstawienie opowiada kolejną wersję legendy praskiego Golema. Prezentując ją z premedytacją mieszamy sakrum i profanum, zmyślenie i fakty, historię z legendami o poznańskich rabinach i anegdotami z miejskich kronik, tragedię z farsą, odległą przeszłość z teraźniejszością, ludzką ułomność z porywami wielkości. Najważniejszym jej wątkiem jest zderzenie słów prawda i śmierć, obu zawartych w hebrajskim wyrazie emet. Prawda w legendzie o Golemie jest źródłem życia, choć być może jest to źródło trujące, gdyż tak chcą i Bóg i Szatan.
Spektakl dzieje się tu i teraz. Podkreśla to manifestując współczesną ekspresję ludzką i nowoczesną technologię; lekceważąc historyczny kostium i folklor, stylizacje językowe, wyobrażenia. Przedstawienie stara się jednak zachować wiarygodność w odniesieniu do bohaterów opowieści, wydarzeń historycznych i – traktowanych też jak fakty z dziejów – legend. Dlatego przypominamy tu niektóre postaci i fakty związane ze spektaklową narracją.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków
Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Jelenia Góra
oraz objęte Honorowym Patronatem
Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka.
Bilety:
wstęp wolny
Kalendarium imprez opracowano na podstawie informacji dostarczonych przez instytucje kultury oraz inne podmioty. Urząd Miasta Jelenia Góra nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie zmiany w repertuarze lub terminach imprez, które wynikają z przyczyn leżących po stronie organizatorów.