Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu

Sprawiedliwy Handel (ang. Fair Trade), jest to wspierany przez konsumentów międzynarodowy ruch społeczny organizowany przez organizacje pozarządowe, firmy, aktywistów i wolontariuszy na rzecz pomocy rozwojowej, wykluczonym ekonomicznie drobnym wytwórcom i pracownikom najemnym z krajów rozwijających się. Wybierając produkty Sprawiedliwego Handlu, konsumenci mogą wywierać realny wpływ na poprawę warunków życia ubogich społeczności, przyczyniając się tym samym do zrównoważonego rozwoju. Udział w kampanii jest bezpłatny.

W Polsce kampanię Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu koordynują:

Więcej informacji na www.spolecznosci.fairtrade.org.pl

Miasto Jelenia Góra, jako pierwsze na Dolnym Śląsku i drugie w Polsce uzyskało tytuł Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu .Uroczyste wręczenie certyfikatu odbyło się w dniu 01.09.2018 roku. Wydarzenie jest zwieńczeniem starań , jakie Grupa Koordynująca kampanię podejmowała od wielu lat na rzecz promowania idei Sprawiedliwego Handlu, zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji wśród mieszkańców i mieszkanek Miasta ,szkół ,przedszkoli, organizacji pozarządowych, biznesmenów i pracowników administracji państwowej. Tym samym nasze miasto dołączyło do grona ponad dwóch tysięcy miast w 34  krajach świata chlubiących się tytułem Fair Trade Towns.!

www.fairtrade.org.pl/aktualnosc/jelenia-gora-przyjazna-dla-sprawiedliweg...

jg

W latach 2013-2018 kampania “Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu” była objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły.
Od roku 2019 kampania “Miasto Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu” jest objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka.

 

Jesteśmy Miastem Przyjaznym dla Sprawiedliwego Handlu!

 

 

Plan  działania.

Uchwały Rady Miejskiej w sprawie stanowiska popierającego ideę Sprawiedliwego Handlu i starań Miasta Jeleniej Góry o uzyskanie tytułu „Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu”.

Czy wiecie że.... - w jeleniogórskich sklepach ROSSMANN i stacjach benzynowych ORLEN dostępne są artykuły ze znakiem FT...

Produkty Sprawiedliwego Handlu używane w przedsiębiorstwach, instytucjach państwowych,szkołach i organizacjach pozarządowych na terenie miasta Jelenia Góra:

Zapraszamy do galerii zdjęć

Popieramy ideę Sprawiedliwego Handlu, której celem jest uzyskanie przez Jelenią Górę certyfikatu i dołączenie do miast wspierających działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Kryteria przyznania tytułu Wspólnocie wyznaniowej.

Do pobrania DEKLARACJE POPARCIA dla firm i organizacji. Przypominamy, że do DEKLARACJI należy dołączyć 10 paragonów /faktur potwierdzających zakup/stosowanie przynajmniej 2 art ze znakiem FAIRTRADE.

Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem (plik pdf), a dotyczącego uzyskania statusu miasta przyjaznego dla sprawiedliwego handlu.

Zapraszamy do lektury biuletynów

 

Kalendarz FB