Druga Edycja Manewrów - 2018 p.k URAN

W dniach 03-05.10.2018r. na terenie powiatu jeleniogórskiego odbędą się XXVI Międzynarodowe Manewry Ratowniczep.k. „URAN”. W manewrach uczestniczyć będą zespoły ratownicze głównie z województwa dolnośląskiego. Oprócz strażaków Państwowej Straży Pożarnej w warsztatach ratowniczych uczestniczyć będą także druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, Grupa Interwencyjna Służby Więziennej oraz funkcjonariusze Policji. Manewry mają wymiar międzynarodowy ponieważ uczestniczyć w nich będą także strażacy z Republiki Czeskiej. Manewry realizowane będą w ramach projektu unijnego „Wzmocnienie bezpieczeństwa wspólnego pogranicza w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy” dofinansowanego przez Unię Europejską ze Środkow Europejskiegi Funduszu Rozwoju Regionalneg w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

W pierwszym dniu manewrów (środa 03.10.2018r. ) zaplanowano dwugodzinną sesję wykładową, na której omówione zostaną zagadnienia z zakresu ratownictwa medycznego w czasie zdarzeń z materiałami promieniotwórczymi oraz informacje dotyczące defibrylatorów AED. W godzinach 21.00-1.00 zaplanowano działania praktyczne w okolicach Wilczej Poręby w Karpaczu. Zespoły ratownicze będą udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy w wypadku komunikacyjnym z trzema osobami poszkodowanymi. Kolejne z zadań obejmować będzie pomoc osobie, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Czynności ratownicze prowadzone będą z wykorzystaniem defibrylatorów treningowych AED. Ostatnie z zadań w środę będzie obejmować pomoc osobie, u której wystąpił masywny krwotok z uszkodzonej tętnicy udowej.

Drugi dzień manewrów (czwartek 04.10.2018r.) obejmie 5 zadań, z których 3 zlokalizowane będą w kowarskiej kopalni. Ratownicy będą udzielali osobie z atakiem astmy, osobie z chorobą popromienną oraz turyście, który doznał złamania obojczyka wskutek upadku. Pozostałe 2 zadania odbędą się w Ścięgnach i będą związane z różnym sposobami udrażniania dróg oddechowych oraz postępowaniem w przypadków osób z poparzeniami.

W trzecim dniu manewrów (piątek 05.10.2018r.) zaplanowano 3 zadania. Na Górze Grodna w Sosnówce ratownicy będą mieli do czynienia z urazem czaszkowo-mózgowym po upadku z wysokości. Na Górze Witosza w Staniszowie osoba dozna złamania kości udowej. Ostatnim zadanie związane będzie z ratownictwem technicznym i odbędzie się na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Jeleniej Górze.