04.01 Powiadomienie o wystąpieniu przekroczenia poziomu informowania i ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10

Powiadomienie o przekroczeniu poziomu informowania i o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu
INFORMACJE O PRZEKROCZENIU POZIOMU INFORMOWANIA
Zagrożenie
Wystąpienie przekroczenia poziomu informowania (100 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.
Data wystąpienia
03.01.2021 r. (godz.00.00-24.00)
Stężenia dobowe pyłu PM10 na stacjach
Przekroczenie poziomu informowania (100 μg/m3) wystąpiło na stacji:
- Nowa Ruda, ul. Jeziorna – stężenie 24-godz.: 144 μg/m3
- Kłodzko, ul. Szkolna – stężenie 24-godz.: 115 μg/m3.
Obszar przekroczenia
Obszar przekroczeń poziomu informowania obejmował miasta Nowa Ruda i Kłodzko
Ludność narażona
Liczba mieszkańców obszaru, na którym wystąpiło przekroczenie poziomu informowania:
- 49,1 tys.
Przyczyny
Warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.
INFORMACJE O RYZYKU PRZEKROCZENIA POZIOMU INFORMOWANIA
Zagrożenie
Ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania (100 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.
Data wystąpienia
04.01.2021 r. godz. 9.00
Przewidywany czas trwania ryzyka
Od godz. 9.00 dnia 04.01.2021 r. do godz. 24.00 dnia 05.01.2021
Przyczyny
Prognozowana jakość powietrza
Prognoza na dzień 04.01.2021 r. i na dzień 05.01.2021 r. dla stężeń średniodobowych pyłu PM10, przygotowana na podstawie prognozy zanieczyszczenia powietrza, wykonywanej przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) dostępnej na portalu „Jakość powietrza” GIOŚ pod adresem http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution oraz na podstawie danych meteorologicznych i wyników pomiarów.

Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 Prognozowane na dzień 04.01.2021 r. przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10 obejmuje powiaty: wrocławski, lwówecki, jaworski, oławski, ząbkowicki, dzierżoniowski, kłodzki, wałbrzyski, strzeliński, świdnicki, jeleniogórski, kamiennogórski oraz miasta: Wrocław, Wałbrzych i Jelenia Góra.
Ludność narażona na ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10
Ludność zamieszkująca obszar, na którym istnieje ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10: ok. 176 tys.