Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" (video)

Dzień 1 marca został uznany Narodowym Dniem Pamięci - świętem „Żołnierzy Wyklętych”, członków AK, którzy po wojnie nie godzili się z porządkiem polityczno-prawnym w Polsce i nadal działali w konspiracji. Wielu z nich poniosło śmierć – zostali skazani na rozstrzelanie, bowiem uważani byli za wrogów Państwa.

- W Jeleniej Górze i okolicach mniej było takich przypadków – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Miasta – ale prześladowania żołnierzy AK i członków ich rodzin były swoistą normą. Odmawiano im długie lata możliwości awansu społecznego, były im wskazywane – niezależnie od poziomu wykształcenia – zdecydowanie gorsze i gorzej płatne stanowiska. Zdarzyły się też u nas dwa zdarzenia tragiczne – rozstrzelanych zostało dwóch żołnierzy AK – Kazimierz Pawłowski, ps. „Nerw” w lutym 1949 r. oraz Jerzy Siwecki, ps. „Bachus”   w listopadzie 1948 r. Ich pamięci poświęcony będzie pomnik, jaki stanie w dniu 1 marca na cmentarzu przy ul. Sudeckiej, nieopodal kaplicy.

Odsłonięcie obelisku jest częścią miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci. W ramach tych obchodów przewidziano m.in. trzy zdarzenia. W sobotę, 1 marca o godz. 11.00 zostanie odsłonięty i poświęcony ten pomnik, o godz. 16.00 w Muzeum Karkonoskim odbędzie się prelekcja na temat powojennej historii AK, kierowana głównie do środowisk Kresowian i miłośników Lwowa, ale otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Prelegentem będzie Marcin Zawiła.

Natomiast w niedzielę, 2 marca o godz. 10.30 w bazylice mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego odbędzie się msza w intencji ofiar powojennych prześladowań.