Otwarcie Wirtualnego Muzeum Fresków Barokowych

Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku rozpoczęło w piątek (22 XI) swoją działalność. Jest to pierwsza na świecie placówka prezentująca barokowe dekoracje freskowe za pomocą technik multimedialnych.


Zarchiwizowano dwadzieścia zespołów malowideł freskowych z Dolnego Śląska. Można je podziwiać na stronie muzeum:www.wirtualnefreski.pl oraz w specjalnej Sali multimedialnej w muzeum Przyrodniczym w Cieplicach

Do pamięci zainstalowanych w Muzeum komputerów wprowadzono (metodą skanowania barokowym malowideł) wszystkie informacje o freskach, a urządzenia towarzyszące umożliwiają ich prezentację, zarówno w formule projekcji multimedialnej, jak i przez Internet. Będzie można oglądać te malowidła w postaci wirtualnych panoram 360 stopni, tworzących złudzenie bezpośredniego przebywania wewnątrz każdego z 20 obiektów. Całkowita wartość projektu to 646,5 tys. zł, wkład funduszy UE – 452,5 tys. O skali przedsięwzięcia świadczy fakt, że badania i opracowania naukowo-historyczne pochłonęły 293 tys. zł, a zakup i montaż sprzętu do digitalizacji i projekcji – 339 tys.

 

video: StrimeoTV | foto: Karol Woliński

Galeria: 

 

Kalendarz FB