Polsko-czeskie zawody Judo i Ju-Jitsu

Projekt pn.„Polsko-czeskie zawody Judo i Ju-Jitsu” realizowany w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska- Polska 2014-2020 Fundusz Mikroprojektów Euroregionu Nisa- Nysa przez Miasto Jelenią Górę i czeskiego Partnera TJ LOKOMOTIVA Česká Lípa, z.s.

Całkowita wartość projektu: 12 462,27 €

Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej: 10 592,92 €

Wartość dofinansowania z budżetu państwa: 623,11 €

Wartość wkładu własnego: 1 246,24 €

Cel projektu: Zwiększenie poziomu współpracy między instytucjami i społecznościami w regionie przygranicznym.

W dniach 1-2 października 2022 roku w hali sportowej przy ulicy Złotniczej 12 w Jeleniej Górze  odbyły się Polsko-czeskie zawody Judo i Ju-Jitsu. W wydarzeniu wzięło udział 100 osób z pogranicza polsko-czeskiego. Koordynatorem projektu było Stowarzyszenie Jeleniogórski Okręg Ju-Jitsu. W pierwszy dzień imprezy odbyły się zawody indywidualne oraz drużynowe. Podczas starć drużynowych zwyciężyła drużyna Republiki Czeskiej. W drugi dzień imprezy odbyło się międzynarodowe seminarium Mistrzów Sztuk Walki, w którym udział wzięli: Prezydent Światowej Federacji Ju-Jitsu Robert Hart, Anthony Heath, Michał Vydra, Rafał Kubacki, Mirosław Bołociuch, Grzegorz Truchanowicz. Pokazy sztuk walki połączone z warsztatami  cieszyły się dużym zainteresowaniem zawodników. Mistrzowie w trakcie wspólnych walk prezentowali swoje umiejętności, przedstawiali ciosy i chwyty, które następnie zawodnicy naśladowali szkoląc tym swoje techniki. Przeprowadzona impreza była pierwszą tego typu imprezą w Polsce, podczas której rywalizacja drużynowa odbywała się w tej konkretnej dyscyplinie sportu. Całe przedsięwzięcie zyskało uznanie zawodników, trenerów i kibiców. Pozytywnie wpłynęło na wzajemną integrację oraz pozwoliło nawiązać nowe znajomości. Sportowa atmosfera zintegrowała polskich i czeskich zawodników, ułatwiając nawiązanie nowych znajomości.