Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020

Tytuł projektu: Renowacja zabytkowego zespołu pałacowo – parkowego w Jeleniej Górze i jego adaptacja na centrum kultury. Oś priorytetowa:  4 Środowisko i zasoby

Działanie: 4.3 Dziedzictwo kulturowe

Poddziałanie: 3 - -4.3.3 Dziedzictwo kulturowe – ZIT AJ
Beneficjent:  Miasto Jelenia Góra.

• Wartość całkowita:                             11.026.075,06 PLN
  • Wartość dofinansowania z UE:           8.760.019,59 PLN

Zakres projektu:

1. Prace budowlano – konserwatorskie:

• - Budynek A (willa w zespole) – budynek główny centrum kultury udostępniony dla osób niepełnosprawnością:
  • -Budynek B (leżakownia) – budynek pomocniczy centrum kultury;
  • -Altana C (ptaszarnia).

W latach 2014 – 2015 wykonano remont dachu bud. A wraz z wymianą pokrycia dachowego i ociepleniem.

2. Zagospodarowanie terenu: reorganizacja ścieżek, rewitalizacja ogrodzenia, alpinarium oraz sadzawki, plac manewrowy, mała architektura;

3. Zakup wyposażenia i sprzętu niezbędnego do rozpoczęcia funkcjonowania w obiekcie centrum kultury;

4. Działania promocyjne: tablica informacyjno-pamiątkowa, oznakowanie wyposażenia, informacje na stronie internetowej Miasta Jelenia Góra, akcja promocyjna w mediach lokalnych i regionalnych.

Efekty:

Objęty projektem zespół pałacowo-parkowy  w całości wykorzystany będzie na cele kulturalne. Projekt przyczyni się do:

• - poprawy dostępności do kultury poprzez udostępnienie nowych powierzchni do prowadzenia działalności kulturalnej;
  • - zachowania materialnego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
  • - umożliwienia nowych form uczestnictwa w kulturze,
  • - podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu.

Cel projektu:

Głównym celem projektu jest przywrócenie świetności, poprawa funkcjonalności oraz zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego regionu dla przyszłych pokoleń wraz z jego turystycznym udostępnieniem i stworzeniem w nim warunków do realizacji dotychczasowej oraz stworzenia nowej oferty kulturalnej nowoczesnego centrum kultury, które dzięki rewitalizacji obiektu zyska nową siedzibę.

Cele szczegółowe:

• - zwiększenie potencjału kulturowego i turystycznego regionu poprzez szersze udostępnienie dziedzictwa kulturowego,
  • - zwiększenie poziomu uczestnictwa mieszkańców w życiu artystycznym, poprzez zwiększoną liczbę imprez i wydarzeń artystycznych, podniesienie ich różnorodności twórczej, przygotowanie propozycji kulturalnych uniwersalnych i profilowanych dla zidentyfikowanych grup odbiorców,
  • - wzrost rozwoju społeczno-gospodarczego regionu poprzez wykorzystanie potencjału zespołu pałacowo-parkowego w Jeleniej Górze,
  • - podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu – poprzez udostępnienie zabytkowego obiektu jako atrakcji turystyki kulturowej na szlakach Dolnego Śląska,
  • - dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełno sprawnościami;
  • - zachęcenie mieszkańców i turystów do korzystania z oferty kulturalnej i turystycznej tej instytucji.

Realizacja projektu pozwoli na zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego regionu dla przyszłych pokoleń, poprawi dostępność mieszkańców Jeleniej Góry i turystów odwiedzających miasto do kultury i atrakcyjnych obiektów zabytkowych oraz pozwoli na podniesienie jakości i rozwój oferty świadczonych przez centrum kultury w Jeleniej Górze usług kulturalnych i turystycznych. Doprowadzi to do wzrostu przychodów w sektorach kultury oraz kreacji turystyki kulturowej. Uzupełnienie infrastruktury poddanej renowacji o niezbędne wyposażenie, umożliwi pełną realizację szerokiej oferty kulturalnej centrum kultury.

Zdjęcia i tekst w PDF