Spotkanie Aglomeracji Jeleniogórskiej w sprawie ZIT

Prezydent Jeleniej Góry, przewodniczący Aglomeracji Jeleniogórskiej poprosił wójtów i burmistrzów – członków Aglomeracji – do rozmowy n.t. perspektyw finansowania zadań w tzw. przyszłej perspektywie finansowej.

– Jelenia Góra jest najliczniejszą miejscowością Aglomeracji – powiedział Marcin Zawiła – ale nie zamierzamy z tego powodu uzurpować sobie szczególnych praw – chciałbym, żeby wszelkie międzygminne relacje rozgrywały się na zasadach partnerskich i transparentnie. Tam, gdzie chodzi o pieniądze, a w tym przypadku chodzi o ok. 100 mln euro do wydania przez Aglomerację w kolejnych latach, tam musi być pełna jasność i możliwie pełny kompromis. Kwota ok. 400 mln złotych wydaje się być ogromna, ale gminy oceniły swoje potrzeby na około miliard, więc już wiadomo, że musimy się godzić na rozmaite rozwiązania, które niekoniecznie muszą być dla wszystkich spełnieniem wszystkich marzeń.

Spotkanie, którego tematyka dotyczyła głównie ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) było pierwszym z cyklu. Aglomeracja winna wyłonić swoje przedstawicielstwo, które będzie sukcesywnie uszczegółowiało kolejne rozwiązania finansowo-inwestycyjne.

Galeria: