Wiosna coraz bliżej

Niezależnie od śniegu, przymrozków, epidemii i innych okoliczności nadchodzi kolejna wiosna, co widać na niektórych trawnikach i drzewach.

Pojawiły się już pierwsze krokusy. Te kwiaty, wysadzane jesienią, nie są jednak efektem starań ubiegłorocznych, bo w październiku 2020 mieliśmy zupełnie inne sprawy na głowie – właśnie „wznosiła się druga fala" epidemii covid 19.

- Krokusy są takim gatunkiem kwiatów – wyjaśniła Magdalena Krzysik, naczelnik wydziału środowiska UM – którego cebulki po wysadzeniu jesienią kwitną jeszcze przez kilka kolejnych lat. Wprawdzie nie w komplecie, ale w sporej ilości, więc możemy się spodziewać trawników pełnych krokusów, czy – także – tulipanów, również wysadzanych przy drogach, również tej wiosny. Pierwszy raz jeleniogórskie krokusy zakwitły wiosną 2018 r., po wsadzeniu 80.000 szt. cebul.

- Z ogólnej liczby 90 tys. – dodał Witold Kalinowski, zajmujący się właśnie zielenią miejską- ok. 20 % stanowiły czerwone tulipany, a pozostałe to krokusy żółte i fioletowe. Wszystkie te kwiaty wysadzone były m.in. na trawnikach w pasie drogowym przy ul. Wolności, ale też przy „średnicowej" na Zabobrze i w wielu innych punktach miasta. Z każdym tygodniem kwiatów będzie więcej,, sukcesywnie odsłaniać będziemy kolejne rabaty.

 

 

Kalendarz FB