XI Zimowe Igrzyska Polonijne – Karkonosze 2014

XI Zimowe Igrzyska Polonijne – Karkonosze 2014 odbędą się w dniach 23 lutego – 2 marca br., a ich gospodarzem będzie Jelenia Góra, przy czym program zawodów zostanie rozpisany na wszystkie te miejscowości Kotliny Jeleniogórskiej, które posiadają niezbędne urządzenia sportowe. W jednym (bądź dwóch) przypadkach – zawodów łyżwiarskich – konkurencje będą odbywać się poza Kotliną.

Łączny koszt organizacji, to ok. 1.4 mln zł, z czego ok. 400 tys. leży po stronie województwa dolnośląskiego, pozostałe koszty pokrywane są z wpłat uczestników lub z dofinansowania patrona Igrzysk, Senatu RP, resortu sportu i in. Sama Jelenia Góra wpłaci ok. 120 tys. po 50 tys. dołożą Szklarska Poręba i Karpacz.

- Dla nas takie Igrzyska są znakomitą formą promocji w świecie – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry. – I to najbardziej skutecznej, bo bezpośrednio odnoszącej się do przybyłych tu gości, emocjonalnie związanych z Polską, więc mających naturalne skłonności, by powracać przy innych okazjach w większym gronie, z przyjaciółmi i rodziną.

W Szklarskiej Porębie odbędą się m.in.: narciarstwo biegowe i biathlon, w Karpaczu – carving, saneczkarstwo i snowboard. W Świdnicy – hokej na lodzie. 

– Nie jest wykluczone – powiedział M. Zawiła, że dwie konkurencje odbywać się będą w czeskim Jabloncu. Byłyby to wielobój łyżwiarski i short-track. Ta decyzja jeszcze nie zapadła, ale jeśli nawet organizacją zajmą się Czesi, to i tak będzie to promocja Karkonoszy, które z punktu widzenia gości ze Stanów, Kanady czy Australii są niepodzielnym obszarem. W Jeleniej Górze obędzie się z pewnością nordic walking (niektóre z konkurencji w tej dyscyplinie – także w Szklarskiej Porębie i Karpaczu). Będzie to bodaj pierwsza wielka impreza, która jest rozpisana na różnie miejscowości. Chcę, by to był dowód na możliwość wspólnego promowania się wielu miejscowości, co do tej pory okazywało się z reguły skrajnie trudne.

- Nasze, jeleniogórskie hotele będą w tym okresie miały zapewne pełne obłożenie – mówi M. Zawiła. – Myślę, że i hotelarze, i gastronomicy postarają się we własnym i wspólnym interesie, by goście wywieźli stąd najlepsze wspomnienia i zachowali w pamięci adresy i skalę oraz jakość usługi. Będziemy – jako Jelenia Góra - organizatorami uroczystości otwarcia Olimpiady, co z promocyjnego punktu widzenia jest niezwykle istotne. A przypominam, że termin Igrzysk wypada w okresie, kiedy w turystyce miejscowej są „puchy”, bo sezon zimowych ferii wówczas się kończy. To jest dobry czas na taką imprezę z przeróżnych powodów.

 

 

Kalendarz FB