Zabawa ze Światłem w Cieplicach - Światło w Przestrzeni Publicznej

FESTIVAL MOVI-CITIES - Impreza, analogiczna, jak miało to miejsce w latach ubiegłych odbędzie się także w tym roku

Faktem jest natomiast, że jest zmieniony nieco jej termin, bowiem ze względu na spodziewany w końcu lutego przyjazd wielu gości z zagranicy  Festiwal MOVI-CITIES – Jeleniej Góra rozpocznie się nie w styczniu (jak bywało), a 22 lutego. Intencją organizatorów jest, by zarówno idea Festiwalu, jak i promocja rozwiązań przyjmowanych w Jeleniej Górze trafiła możliwie szeroko i do mieszkańców miasta i do najliczniejszej grupy przyjezdnych. A w tym właśnie terminie spodziewamy się przyjazdu uczestników Olimpiady Polonijnej.

Do rozmaitych redakcji lokalnych mediów trafiła informacja, z której wynika, iż w tym roku nie będzie charakterystycznej dla kalendarza zimowego Jeleniej Góry imprezy promującej wykorzystanie światła w przestrzeni publicznej miasta. Jest to informacja nieprawdziwa. W związku z wieloma zapytaniami – informujemy precyzyjnie o faktach.

Festiwal ten organizowany jest przez dwa samorządy – Jelenią Górę i partnerskie miasto Boxberg w Niemczech, a współfinansowany z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013.

Dwudniowy Festiwal, stanowiący kontynuację takiej samej imprezy w roku 2013 (rok temu organizowany pod nazwą „Transgranicznego Festiwalu Przestrzeni Publicznej") będzie miejscem wydarzeń naukowych, kulturalnych i mających charakter widowisk publicznych z zastosowaniem najnowocześniejszych  technologii świetlnych, laserowych, pirotechnicznych, graficznych i audiowizualnych.

W ramach tego Festiwalu – podobnie jak wcześniej bywało – będzie zorganizowana także (22-23.02.) polsko-niemiecka konferencja naukowa, związana z innowacyjnych podejściem do tworzenia przestrzeni publicznej (miejskiej) oraz zastosowania światła jako elementu rozwoju i marketingu miasta, Odbędą się wystawy fotografii, mappingi „architektoniczne” m.in. na elewacjach Zdrojowego Teatru Animacji, Pawilonu Uzdrowiskowego „Lalka” oraz iluminacje świetlne  wielu budynków, a ponadto – Parku Zdrojowego, ciągów ulic, itp. Towarzyszyć im będą tradycyjnie występy zespołów Muzycznych. Odbędą się także inne, oryginalne przedsięwzięcia, do tej pory niemające miejsca - pokazy laserowe na ekranie wodnym, pokaz pirotechnicznych „Symphony od fire” i spektakl multimedialny z udziałem skrzypaczki grającej laserowym smyczkiem, i wiele innych.

Ramowy program Festiwalu przewiduje m.in.

• w sobotę (22.02.) - polsko-niemiecką konferencję naukową „Miasto światłem malowane” (Muzeum Przyrodnicze, godz. 10.00 – 14.00), a od godz. 18 do 22 – inauguracja Festiwalu MOVI-CITIES Jelenia Góra 2014, uruchomienie instalacji świetlnych, występu zespołów na scenie zlokalizowanej na Placu Piastowskim, mappingi, pokazy techniki i grafiki laserowej oraz 40-minutowy spektakl multimedialny.
  • w niedzielę (23.02.) – wystawy fotograficzne n.t. Jeleniej Góry i Boxberg, warsztaty architektoniczne z autorami koncepcji kształtowania przestrzeni publicznej obszaru zabytkowej części Jeleniej Góry, i in.

Zakończenie Festiwalu przewidujemy ok. godz. 22.00 w dniu 23.02., a w trakcie tej imprezy m.in. 15-minutowy pokaz pirotechniczny zsynchronizowany z podkładem muzycznym (odpalane kolejno przez „latającą kometę z sześciu stanowisk zlokalizowanych przy Placu Piastowskim.

Galeria: