„Jelenia Góra – opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast POPT 2014-2020 ”

Tytuł projektu: „Jelenia Góra – opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast POPT 2014-2020 ”

 

Beneficjent/Dotacjobiorca:  Miasto Jelenia Góra.

Wartość całkowita: 1.927.490,77 PLN

Wartość dofinansowania z UE: 1.927.490,77 PLN

okres realizacji projektu : od 01.01.2022 do 31.03.2023

 

Zakres projektu:

W ramach projektu opracowane zostaną dokumentacje i strategie, które wykorzystywane będą podczas aplikowania o fundusze zewnętrzne, w ramach nowej perspektywy unijnej 2021-2027, w tym:

II.1.  Koncepcja/Plan Funkcjonalno-Użytkowy (PFU) zagospodarowania terenu po byłym targowisku przy ul. Kilińskiego – która pozwoli przygotować do realizacji inwestycję, ukierunkowaną na zwiększenie atrakcyjności Miasta i bezpieczeństwa mieszkańców, by w przyszłości przeistoczyć zdegradowany teren w centrum Miasta - w miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców i turystów. 

II.2. Koncepcja/PFU budowy hali widowiskowo – sportowej – która przyczyni się do przygotowania inwestycji niezwykle cennej dla wizerunku Miasta, która jest w stanie wpłynąć pozytywnie na mieszkańców, w tym środowiska sportowe, przedsiębiorców oraz odwiedzających i zwiększyć konkurencyjność Miasta oraz zapewnić powstanie areny imprez i spotkań: sportowych, kulturalnych, szkoleniowych, targowych, konferencyjnych, promocyjnych i społecznych. 

II.3 Koncepcja regulacji estetyki miasta (KREM Jeleniogórski) –pozwoli stworzyć długoterminowy plan i wytyczyć standardy ujednolicenia pod względem estetycznym elementów przestrzeni publicznej, które będą wykorzystywane przy planowaniu wszelkich inwestycji miejskich. Na podstawie opracowania wyznaczone zostaną sposoby zmieniania przestrzeni miejskiej dla zachowania estetyki i spójności.  KREM Jeleniogórski wraz z Gminnym Programem Rewitalizacji posłuży do zmieniania zdegradowanej przestrzeni publicznej na bardziej atrakcyjną za pomocą środków pozyskanych ze źródeł zewnętrznych, w tym pochodzących z Unii Europejskiej. Koncepcja Regulacji Estetyki Miasta będzie stanowić uzupełnienie dokumentów strategicznych Miasta, które wykorzystywane są w procesie aplikowania o fundusze zewnętrzne. Wskaże ukierunkowane działania, jakie należy podjąć, aby rozwiązać problem degradacji przestrzeni miejskiej, która jest wspólnym dobrem miejskiej społeczności i powinna zaspokajać potrzeby wszystkich mieszkańców. 

II.4. Gminny Program Rewitalizacji Miasta Jelenia Góra –dokument, który stanowił będzie kierunkowskaz dla procesów rewitalizacyjnych w mieście, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do wskazania sposobów rozwiązania istniejących problemów społecznych, gospodarczych, środowiskowych i przestrzenno-funkcjonalnych w rejonach, w których stosowanie standardowych działań gminy nie przynosi efektu. Posiadanie niniejszego programu umożliwi zastosowanie na wyznaczonym obszarze rewitalizacji rozwiązań ujętych w Ustawie o rewitalizacji.

II.5. Pakiet strategii społecznych – który zidentyfikuje aktualne problemy i potrzeby grup społecznych wymagających wsparcia, w tym seniorów i osób z niepełnosprawnościami, a tym samym stanie się możliwe podjęcie ukierunkowanych działań poprawiających ich jakość życia, także przy wykorzystaniu zaistniałych możliwości pozyskania dofinansowania ze źródeł zewnętrznych.

II.6.  przebudowę i przystosowanie budynku przy ul. Wolności 121 na mieszkania integracji międzypokoleniowej

II.7. tematyczne place zabaw (3 szt.) – które pozwolą przygotować do realizacji inwestycje ukierunkowane na wsparcie osób zagrożonych ubóstwem, wykluczeniem społecznym oraz sprzyjające integracji międzypokoleniowej. Ponadto nakierowane na zapewnienie mieszkańcom i ich potomstwu kreatywnych, oryginalnych i bezpiecznych miejsc spędzania czasu wolnego,  dostosowanych również dla osób o specjalnych potrzebach. 

II.8. utworzenie nowego terenu zieleni przy ul. Ogińskiego, 

II.9. instalację 2 punktów szybkiego ładowania samochodów elektrycznych

II.10. budowę ścieżek rowerowych na terenie Miasta Jelenia Góra - które umożliwią przygotowanie inwestycji służących ochronie środowiska naturalnego oraz poprawie jakości życia w mieście (zgodnie z diagnozą wynikających

z braku atrakcyjnej infrastruktury rowerowej, jak spójne sieci ścieżek, zanieczyszczania powietrza w mieście, małej ilości powierzchni zielonych czy też wykorzystania w niskim stopniu rozwiązań proekologicznych).

II.11. Strategia Promocji i Marki Miasta wraz ze strategią rozwoju turystyki i kultury – która pozwoli wykreować i wypromować markę Miasta, wyodrębnić najważniejsze jego atuty, kierunki komunikacji, pozycjonowania, stworzyć spójną koncepcję i wizję jego promocji, która wskaże cele, zasady komunikacji i działania do wykonania, wskaże możliwe kanały oraz narzędzia do prowadzenia zintensyfikowanej promocji miasta, wykorzystania jego walorów, rozwoju jego funkcji turystycznych. Położenie Jeleniej Góry w obszarze przygranicznym daje możliwości aplikowania o fundusze transgraniczne z programów polsko – czeskich i polsko – niemieckich. Opracowana Strategia poprzedzona przygotowaniem diagnozy potrzeb wskaże, w jaki sposób należy prowadzić skuteczną promocję miasta, a realizacja działań z partnerem zza granicy wzmocni ich oddziaływanie i pozwoli na dotarcie do większej liczby odbiorców. Szerokie opracowanie kampanii marketingu terytorialnego pozwoli na aplikowanie o fundusze transgraniczne na realizację wskazanych w Strategii działań. Opracowana Strategia Promocji i Marki Miasta przyczyni się do koordynacji kierunków rozwoju miasta w zakresie kultury i turystyki, co pozwoli w większym stopniu wykorzystywać dostępne potencjały Jeleniej Góry. 

Cel projektu:

Przygotowanie dokumentacji, która może posłużyć do aplikowania o fundusze w ramach nowej perspektywy unijnej i która została przewidziana w działaniach podstawowych w Kompletnej Propozycji Projektu w ramach Programu „Rozwój Lokalny”, a która ostatecznie nie będzie finansowana ze środków Mechanizmów Finansowych EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. 

 

Efekty realizacji projektu:

Opracowanie wyżej wymienionych dokumentacji przygotuje Jelenią Górę do realizacji działań rozwojowych wynikłych z diagnozy potrzeb Miasta. Gotowa dokumentacja pozwoli Jeleniej Górze sięgnąć po środki zewnętrzne w momencie pojawienia się możliwości dofinansowania realizacji działań sprzyjających rozwojowi Miasta i tym samym efektywnie uzupełnić budżet jst poprzez umiejętne skorzystanie ze wsparcia ze środków unijnych oraz budżetu państwa.  

 

 

Kalendarz FB