Bądź widoczny na drodze!

Straż Miejska przygotowuje się do organizacji swoich działań w okresie zbliżającego się Dnia Zmarłych. W przypadku Straży Miejskiej najbliższe już dni są okresem szczególnej pracy prewencyjnej, bowiem zapadający coraz szybciej zmrok sprawia, że przechodnie, nierzadko ubrani w ciemne okrycia są coraz mniej widoczni dla kierujących pojazdami, a nie zawsze przechodzą jezdnię w miejscach oświetlonych, lub po pasach przejść dla pieszych.

- Wprawdzie przepisy zobowiązują pieszych do posiadania opasek i naklejek odblaskowych tylko poza terenem zabudowanym – powiedział Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry – ale nawet w obszarze miasta warto mieć przy sobie rozmaitego rodzaju „odblaski”, żeby dać szansę kierowcom wcześniejszej reakcji, nawet w kontrowersyjnej i zawinionej przez pieszego sytuacji. – Pieszy obecnie jest widoczny dla kierowcy z odległości 25 – 30 m – dodał Jacek Winiarski, zastępca komendanta SM w Jeleniej Górze. To oznacza niewiele ponad sekundę czasu na reakcję kierowcy. Posiadanie jakiegokolwiek odblasku sprawia, że pieszy będzie widoczny z odległości ok. 150 m, więc komfort bezpiecznej jazdy jest nieporównanie większy. 

- Zależy nam szczególnie na bezpieczeństwie dzieci – dodał J. Łużniak – więc właśnie na nie strażnicy będą uważać najbardziej i przede wszystkim dzieciom będą rozdawać opaski i znaczki odblaskowe. Ale w miejscach niedoświetlonych patrole SM będą rozdawać opaski odblaskowe także przechodniom dorosłym, chcielibyśmy bowiem, żeby Jeleniogórzanie czuli się po zmroku pewniej, i ci kierujący pojazdami, i ci piesi. 

W okresie Dnia Zmarłych i także po nim, Straż Miejska będzie ze szczególną intensywnością patrolowała cmentarze i okolice cmentarzy. Niestety w tym czasie aktywność złodziei jest niepokojąco duża, a uwaga ludzi odwiedzających groby swoich bliskich bywa rozproszona, więc przypadki kradzieży, nie tylko lampionów i kwiatów zdarzają się relatywnie częściej, stąd liczba patroli SM będzie większa.

 

 

Kalendarz FB