Petycje zgłoszone w ramach Ustawy z dnia 11 lipca 2014 (Dz.U.2014.1195)
Jak ważną rolę w kulturze chińskiej odgrywa grzebień, jakie zwyczaje mają nasi azjatyccy partnerzy oraz jak utalentowana jest młodzież z Changzhou – tego mogli się dowiedzieć uczestnicy Changzhou Day, który odbył się w miniony wtorek (27 sierpnia) w Jeleniogórskim Centrum Kultury.
W holu JCK zaprezentowano prace plastyczne chińskiej młodzieży, była też kolekcja grzebieni. W Chinach grzebienie odgrywają dużą rolę. Dzielą się na dwa rodzaje: ozdobne i te do codziennej higieny, którymi rozczesuje się włosy. Grzebienie wyrabiane w Changzhou osiągnęły bardzo wysoki poziom.
– Umiejętność wyrobu grzebieni Changzhou jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, do jego wyrobu potrzebne jest opanowanie aż 5 rzemiosł – mówił Zhang Peng, przedstawiciel delegacji. – Aby wytworzyć zwykły grzebień, od surowca do gotowego produktu, potrzeba aż 28 procesów, żeby wytworzyć grzebień Changzhou, potrzeba aż 72 procesów.
Współcześnie grzebień z partnerskiego miasta Jeleniej Góry uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych wystawach. Wygrał ponad 10 złotych i srebrnych medali. – W 2008 roku został wpisany na Narodową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego przez Krajową Rade Chin. Często podczas oficjalnych wizyt jest przekazywany jako dar – dodał.
Na scenie Jeleniogórskiego Centrum Kultury zaprezentowała się też uzdolniona młodzież z Jeleniej Góry oraz z Changzhou. Widzowie mogli obejrzeć teatr cieni, wysłuchać tradycyjnych chińskich pieśni ludowych, był pokaz tańca ludowego.
– To dla nas ważny partner – powiedział prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak podczas Changzhou Day. – Warto by było, abyśmy poznali się nawzajem, tym bardziej, że kultura chińska jest bardzo starą kulturą (historia Changzhou ma ponad 3200 lat).
Te kontakty są bardzo istotne z jeszcze jednego powodu. – Chińczycy coraz mocniej wchodzą na rynki światowe, dzisiaj to jedna z potęg gospodarczych. Mam nadzieję, że skorzystamy na wymianie kulturalnej, ale i gospodarczej – powiedział Jerzy Łużniak podkreślając, że jedna z jeleniogórskich firm ma swoje przedstawicielstwo w azjatyckim mieście.
– Kiedy Jelenia Góra rozpoczynała współpracę, Changzhou liczyło 2,5 miliona mieszkańców, a dzisiaj ma ponad 4 miliony – dodał J. Łużniak. – Obecnie jest to jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych w okolicach Szanghaju.
30.08.2019r.
List do Prezydenta
Mapa