II Izerskie Forum Suwerenności Żywnościowej odbyło się w Kopańcu w dniach 29.02.2020 i 01.03.2020

W Forum wzięło udział 100 uczestników, w tym lokalnych rolników, przetwórców, konsumentów, aktywistów. Na forum pojawiło się wiele inicjatyw, tych lokalnych (kampania “Jelenia Góra Miastem Przyjaznym dla Sprawiedliwego Handlu”, Perski Izerski, Magiczne Izery, Kooperatywa Spożywcza Jelenia Góra), a także ogólnopolskich (m.in. Nyeleni Polska, Koalicja Żywa Ziemia). Przybyli także przedstawiciele i przedstawicielki lokalnych rodzinnych gospodarstw rolnych i siedlisk permakulturowych.

Forum rozpoczęło się od warsztatu Future Dreams, w ramach projektu Ruralisation, którego celem było zderzenie nas z oczekiwaniami, wizjami i marzeniami wobec nas samych i naszego otoczenia w przyszłości. W dalszej części pierwszego dnia forum dyskutowaliśmy o kooperatywizmie, co pomoże nam w kształtowaniu naszej wizji Kooperatywy Izerskiej. Grupa robocza Domów Nasion pracowała nad palącą kwestią dostępu do nasion i propozycji działań jakie mogłyby wspomóc ich większą przystępność dla każdego. Dzięki Joannie Perzynie z Nyeleni Polska i Agnieszce Makowskiej z Koalicji Żywa Ziemia mogliśmy dowiedzieć się więcej o agroekologii i powstającym polskim Stanowisku Agroekologii.

Niedzielny poranek rozpoczął się nie mniej intensywnie. Zaczęliśmy od próby zdefiniowania suwerenności żywnościowej na bazie naszej wiedzy i doświadczeń. Było to wstępem do późniejszej pracy w grupach nad pomysłami wdrożenia suwerenności w lokalnej społeczności Gór Izerskich. Dzień zakończyliśmy wystąpieniami o w tym, jak zostać rolnikiem ekologicznym; jakie odmiany warzyw można uprawiać lokalnie oraz jak gospodarować wodą w obliczu suszy i kryzysu klimatycznego. Po zamykającym kręgu i podziękowaniach mieliśmy jeszcze czas wymienić ostatnie uwagi, kontakty i stanowiska, by pod rosnącym Księżycem udać się do swoich domów, wsi i miast.

Dalsze działania Izerskiego odłamu ruchu na rzecz suwerenności żywnościowej możecie śledzić na stronie Kooperatywy Izerskiej.

Zapraszamy do relacji zdjęciowej z wydarzenia.