Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła zaprasza mieszkańców i gości miasta, na oficjalne uroczystości i wydarzenia towarzyszące Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci  żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Wybór daty przez Sejm RP był nieprzypadkowy. Ustanowienie święta w tym dniu, nawiązuje do wydarzeń w 1951 roku, kiedy w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”:  Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Inicjatorem obchodów jeleniogórskich Święta Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego jest  Julian Pyrzanowski, którego ojciec był jednym z nich i walczył w Armii Krajowej w okręgu lwowskim i tarnopolskim.

W ramach obchodów święta, 1 marca o godz. 12.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie nazwy „Ronda Żołnierzy Wyklętych” nadanej Uchwałą Rady Miejskiej Jeleniej Góry dla ronda u styku ul. Cieplickiej i Rataja w Cieplicach. Oficjalne obchody rozpoczną się o godz. 18.00 w Bazylice Mniejszej Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze  mszą św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych  oraz  Apelem Poległych pod Krzyżem Pamięci.

2 marca 2018  (piątek)  Wspólnota Św. Jana Pawła II zaprasza o godz. 20:00 do Bazyliki Mniejszej Świętych Erazma i Pankracego na Wieczornicę poświęconą żołnierzom wyklętym pt. "Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości".

4 marca 2018 (niedziela) o godz. 11:00 zapraszamy do  Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, gdzie dr hab. Tadeusz Zych z Uniwersytetu Rzeszowskiego wygłosi wykład pt."ZAPORA (Hieronim Dekutowski) - rocznik 1918 w służbie Rzeczpospolitej"

Tego samego dnia  rozpocznie się w Parku Norweskim  -  Bieg Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - TROPEM WILCZYM.  Rozegrane zostaną 2 biegi:

I bieg – 5000 m - start 14:15
II bieg  rodzinny  -  1963 m (nawiązanie do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka”)  - start: 15:00