Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Liczyrzepa – mój Duch Karkonoszy”

Późnym latem przy ul. 1-go Maja, nieopodal pomnika „Porwanie Europy” pojawiły się rysunki Ducha gór – Liczyrzepy i krótkie historie o Duchu, ilustrujące pogmatwane koleje legendy. Ta prezentacja zawierała też zaproszenie do konkursu plastycznego wszystkich zainteresowanych, którzy mogli we wskazanym terminie przesłać swoje wyobrażenia Ducha Gór, niekoniecznie kopiując wizerunki znana z książek.

- Z zaproszenia do udziału w konkursie skorzystała spora grupa osób, nie tylko z Jeleniej Góry – powiedział Jerzy Łużniak, Prezydent Jeleniej Góry – i mam z tego powodu wiele satysfakcji, bo to oznacza poza wszystkim zainteresowanie się sprawami regionu. Liczyrzepa jest kluczową postacią dla legend o Karkonoszach, a Jelenia Góra jest z tym pasmem gór kojarzona powszechnie, więc – poza herbowym jeleniem – właśnie Liczyrzepa jest naszym znakiem, stosowanym zresztą od XVI w. przez autorów rozmaitych ilustracji. Faktem jest, że największą grupę uczestników stanowiły dzieci z jeleniogórskich szkół i przedszkoli, ale i to uważam za dobry znak – wszak najbardziej nam zależało, by wiedza o Liczyrzepie upowszechniła się właśnie u nas.

Jury konkursowe, pod przewodnictwem Luizy Laskowskiej, dyrektor BWA postanowiło oceniać prace w kilku kategoriach. W grupie przedszkolaków kolejne miejsca zajęły: Julita Jurczyk, Roksana Źródłowska i Alicja Źródłowska (wszystkie z miejskiego Przedszkola nr 2). W kategorii dzieci i młodzieży: Wiktoria Kaźmierczak, Andrzej Poniatowski i Oliwia Stefaniak, a w kategorii dorosłych zwyciężyła Annika Dube-Wnęk (miejsc 2 i 3 nie przyznano). Przyznano też dwie nagrody specjalne – za prace plastyczne dla Kingi Dul, a za instalację przestrzenną – Marcinowi Znamienkiewiczowi.

Z laureatami konkursu organizatorzy będą kontaktować się indywidualnie, by ustalić czas i miejsce spotkania.

(w zał. – jedna z nagrodzonych prac).

 

Galeria: 

 

Kalendarz FB